środa, 8 lipca 2015

Szycie żakietu cz. 1.


Przedstawiam kolejność szycia żakietu sobowtóra.
Moim zdaniem większość tych operacji, jest wykonywanych w różnych żakietach czy płaszczach.
Krój zawsze ma tu wiele dopowiedzenia, jak i materiał.
Nie jestem dobrym fotografem, ale powinien być to w miarę dobry przekaz informacji.
Tak abyście mogli z tych dwóch postów skorzystać.Każdy materiał i podszewkę dekatyzuję przez prasowanie lub pranie - zwłaszcza bawełnę,
bo kurczy się po długości, np. w spodniach to ważne. Uważać z wełną parzoną - lubi się kurczyć
przy wysokiej temperaturze, albo zbić zbyt mocno, jakby była sfilcowana ( prać, prasować
30-40 st.). Ważne w ułożeniu kroju jest nitka prosta, która zaznaczona jest - na wszystkich
częściach  kroju w danym modelu.
To według tej nitki prostej - układamy, wszystkie części wykroju, wzdłuż brzegu materiału.
Chyba, że jest inaczej zaznaczone w danym modelu. Krój po skosie czy materiał z lajkrą.
Podszewkę kroję z takimi samymi zapasami szwów co model, jedynie zapas dołu w podszewce - kroję ok 2cm mniejszy i dodaję dodatkowy zapas wzdłuż środkowego cięcia tyłu dla swobodnego ruchu. W ten sposób mam jednakowe wielkości kroju, gdy chcę coś poprawić w danym modelu.
Jeszcze tutaj dodam, że układając części modelu na podszewce - zwróćmy uwagę na obłożenie przodu. Na drugim zdjęciu pokazuję jaka nieraz może być różnica  przodów z obłożeniem.
W ten sposób sprawdzam jak odrysować podszewkę przodu i czy zgadza mi się z obłożeniem.


Zaznaczam ważniejsze linie, poprzez pętelkowanie lub fastrygę - tj. dół, talia, śr. prz., zaszewki, nacięcia styku. Ułatwia to pracę i nie znikają linie podczas prasowania . Pokazałam tu w ostatnim zdjęciu  zmniejszenie główki w rękawie. Robię tak jak ścinam (od 0.5cm do 1.5cm najwyżej )
w którymś kroju ramię, gdy rezygnuję z poduszki lub gdy zmniejszam głębokość pachy w danym modelu. Jeśli skracam pachę w przodzie tj. to skracanie linią poziomą przodu, tak aby mieściła się
w połowie pachy. Tak samo postępuję z tyłem. Tu jest zebrany tylko przód główki rękawa do zgubienia do tyłu. Dlatego wyrysowuję rękaw na tkaninie, ale wykrawam go później - jeśli potrzebna byłaby taka operacja. Do linii prostej ( nitka prosta w danej cz. kroju ) pod kątem prostym rysuję linię poprzeczną, następnie drugą w odległości od 0,5 cm do 1cm. i składam linię do linii. Tylko jedną stosuję na główce rękawa. Szerokość rękawa zbieram na szwach bocznych
o ile trzeba w danym modelu.
Teraz trzeba zaznaczyć wysokość rozporka na rękawie, zostawiamy jak w modelu lub wedle ilości guzików. Zapas w rękawach zawińcie na rękaw na linii dołu i sprawcie przed skrojeniem, czy ma na końcu zapasu taką samą szerokość co sam rękaw - aby podczas zszywania rękawa a zwłaszcza podszewki mieć ten sam obwód. Gdy będzie węższa podszewka, będzie ściągać materiał w dole rękawa.


Po zszyciu cięć wzdłuż żakietu, sprawdzamy czy odpowiadają nam obwody w żakiecie. Ważne, gdyż jeśli przeszyjemy cięcia stebnówką ( ozdobnie przeszyte szwy ) - i chcemy mieć cięte kieszenie, a już przetniemy materiał - to już nie zwęzimy ani nie poszerzymy w talii czy biodrach żakietu.
Ja akurat mam naszywane kieszenie, ale odszyte  podszewką. Nie wypchnie tak materiału podczas użytkowania i zabezpieczy dodatkowo.
Przyszywając podszewkę zostawiam pośrodku otwór, przez który jest wywrócona kieszeń.
Nadmiar podszewki dołem lub z boku ścinam, obszywam wokoło, nacinam rogi w strzałkę
dla lepszego wywinięcia w łuk po prawej stronie. Naszywam kieszenie na żakiet, patki 2cm wyżej.
Tutaj pomoc w innych kieszeniach, jak i te tutaj.  Mogą pomocne być i te.Szyjąc kołnierz zawsze naddaje troszkę materiału w rogu wierzchniej cz. kołnierza, aby po wywróceniu na prawą stronę - nie wychodziła spodnia warstwa kołnierza, brzydko układając
kołnierz - wręcz go ciągnąc. To samo dotyczy szerokości wierzchniego kołnierza, druga pozycja pokazuje - ile wystaje materiału.
Rogi kołnierza na końcu są równe, a potem dodaję od 0,3cm do 0,7cm więcej materiału dla wierzchniego kołnierza - w zależności od grubości materiału. Fastryguję brzegi po lewej stronie kołnierza, po jego zszyciu i wywróceniu.
Równam i ścinam nadmiar szwów, - zostawiając większy zapas wierzchniego kołnierza
i wyrysowuję linię w ważnych rogach. Rogi w żakiecie naklejam małymi prostokątami dla wzmocnienia i przed wystrzępieniem materiału w czasie nacięć. Trzecie zdjęcie.Zanim wszyjemy kołnierz, musimy mieć sprawdzone i zszyte ramiona. Po przymierzeniu.
Ja dodatkowo wykrawam z płótna szarego dla usztywnienia pasków ( czasami już mają klej jak
we włókninie po jednej stronie ) taki trójkąt - skrojony po skosie ( zawsze ), aby nie ciągnął tyłu
a był ich wzmocnieniem przed rozciągnięciem.
Układam równo na środku szwa tyłu. Na tym szwie mocuję do zapasu szwu fastrygą w kolorze materiału żakietu z obu stron szwa ( śr. zdjęcie ). Na ramionach nakładam na rozprasowane szwy.
W odszyciach przodu w górze klap żakietu, naddaję materiał w jego rogach, jeśli klapa ma być wywinięta na prawą stronę w żakiecie (pierwsze zdj.). Jak widać, nie jest to dużo a ładnie wywija
się nam materiał po prawej stronie klapy. Zszywam obłożenie do punktu, do którego ma być wszyty kołnierz. Zszywamy obłożenie przodu z tylnym na linii ramion, które tworzy nam całość odszycia żakietu. Teraz przyszywamy, także wieszak na środku odszycia tyłu - mocując go tuż poniżej linii szycia ( zapasu szwu ). Dodatkowo podkleiłam małe prostokąty na żakiecie
i obszyciach przodu (o ile nie są podklejone włókniną )- w miejscu (rogach), gdzie łączą się
z kołnierzem a będą nacięte.


Przypięcie kołnierza w ważnych punktach- klapy, ramiona środek tyłu i właśnie rogi kołnierza (drugie zdjęcie).
W trzecim, nacięcie zapasów w strzałkę, aby nie ciągły na łukach i rozprasowanie.
Rozprasowane szwy nakładamy na siebie, spinamy chowając w środek prawą stronę kołnierza
i przeszywamy razem tuż przy linii szycia.Zszyta linia szyi  żakietu i obłożenia a w środku kołnierz.
Ścinamy zapasy szwów ramion po lekkim skosie 0,3-05cm dla wycieniowania szwów. Ale tylko
na zapasie szwów od linii szycia. Pierwsze lub drugie zdjęcie. Wywracamy i fastrygujemy w całości obłożenie  - trzecie zdjęcie.
Mając odszyte przody, możemy wyrysować pachy pod wszycie rękawów.Tu pokazuję pierwszy sposób odszycia dołów żakietu. Jeśli zdecydujemy się na ten sposób,
to musimy obrzucić dolny kawałek odszycia przodów, który pozostanie potem poza podszewką.
Lub pozostanie wykończenie go, ręcznym ściegiem krzyżykowym, przy linii dołu.
To mały fragment na zapasie dołu.


Tutaj pokazuję drugi sposób odszycia dołu żakietu, który zastosowałam. Niestety skasowały mi się dwa zdjęcia, które były ciągłością szycia. Zastąpiłam je próbką wykonaną dla pokazania, dlatego
jest różnica w zdjęciach.
Górna pozioma linia to dół żakietu i na niej jest przeszyty, dół żakietu pierwszym sposobem.
Druga linia to lekki skos, do połowy dolnego zapasu żakietu - odpowiadający szerokości obłożenia przodu. Drugie zdjęcie - zszyte obłożenie od góry do dołu - do linii dołu żakietu (pozioma linia).
Teraz zniżam obłożenie przodu, do linii skosu - szyjąc dalej, ale na zaznaczonej linii dołu (linia dołu żakietu) na obłożeniu przodu - zostawiając 1,5 cm na wszycie podszewki do obłożenia (zdjęcie trzecie).


Składam zapasy szwów, przedtem ścinając rogi - dla wycieniowania rogów. Ale zawsze przedtem upewnijmy się, czy to ostateczna linia dołu. W ten sposób składam wszystkie szwy, przed wywróceniem na prawa stronę. Trzecie zdjęcie pokazuje przyszyty dół. Wygląda jakby było za
dużo obłożenia przodu, ale tak nie jest.Spinamy brzeg przodu lub fastrygujemy po uprzednim sprawdzeniu. Układamy obłożenie w dół (pierwsze zdjęcie). Mamy lekki zapas w złożonym obłożeniu przodu -  ale nie wychodzi ono poza linię dołu żakietu - jest wyżej niż w pierwszym sposobie odszycia dołu żakietu.
Po złożeniu odszycia przodu - dobrze jak linia zapasu obłożenia, sięgałaby linii zapasu żakietu (drugie zdjęcie).
Ważne przy wszyciu podszewki do obłożenia jest: (czwarte zdjęcie)-  przyszycie tak podszewki do obłożenia przodu aby - zapasy - dołu żakietu jak i podszewki - były na tym samym poziomie.
Łatwiejsze będzie jej później, przyszycie  na całym dołe.
W dwóch ostatnich zdjęciach, pokazany fragment wszycia podszewki - ale na to jeszcze jest czas.
Następną czynnością będzie wszycie rękawów. Bo przyznacie mi rację, że wszywa się je lepiej
bez podszewki, która przeszkadzałaby nam w tym.

Na tym kończę pierwszą część szycia. Jest to mój sposób szycia żakietu. Wiem, że każdy ma wypracowany swój. Pokazuję te czynności z szyciem dla pewnej osoby jak i dla innych - co chcą spróbować swoich sił. Jeśli popełniłam gdzieś błąd, to mi go wskażcie.
Halina.

6 komentarzy:

 1. Wpis bardzo przydatny dla tych co szyją. Pozdrawiam Halinko, miłego dnia...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Basiu :) Chciałabym, aby te informacje komuś pomogły w szyciu.Pozdrawiam i miłego weekendu życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Koszula, żakiet i kurtka to chyba rzeczy których nigdy nie odważę się uszyć :-(

  Zapraszam do siebie na rozdanie :-) http://mjakmagda.blogspot.com/2015/07/do-zdobycia-australijskie-nagrody.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) Wszystko w swoim czasie da się zrobić, ale czas to towar deficytowy jak widzę, nie tylko u mnie - pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Bardzo ładny kolor :) a instrukcje się zawsze przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję :) Instrukcja dla chętnych :)

  OdpowiedzUsuń