poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Zamek i pasek w spodniach.


Damskie spodnie.

Dzisiaj pasek odszyty od wewnątrz - w spodniach, ale może być też w spódnicy.
Obiecany post dla Angeliki, która się uczy szyć i Agnieszki, która może wróci do szycia.
Jest długi, więc miejcie cierpliwość. Chyba zapomniałam, jak pisze się konkretne opisy szycia. :)

1.


Zanim odszyjemy pasek, musimy wszyć zamek. Zastanówcie się, czy ma być do samego końca góry (talia), czy krótszy z odstępem na zapięcie guzika (co pokazuje czarny zamek). To trzeba ustalić już teraz i dodatkowo górę zakładki pod zamek podkleić włókniną z lewej strony spodni (prawa nogawka) - dla wzmocnienia dziurki i guzika z lewej strony (lewa nogawka, jeśli guzik wyjdzie na nogawce, a nie na podkładce od zamka, która jest z reguły z podwójnego materiału). Zabezpieczymy materiał spodni, przed rozciągnięciem.

2.

-opis 2-go;
A więc, lewa strona spodni "damskich", podkładamy pod zamek podkładkę z prostokątnego paska materiału lub nie. Jak kto woli, zawsze chroni on bieliznę przed uszkodzeniem zwłaszcza metalowym zamkiem, który ma ostre ząbki. Można wcześniej przyszyć lewą stronę zamka do podkładki, a potem do spodni. Nie będzie nam się, przesuwać podczas szycia (1zdj.).. Pomagamy sobie szpilkami
lub fastrygą, aby nie naciągnąć materiału zbyt mocno - w rozciągliwych materiałach np. z lajkrą.
Potem przypinamy, prawą stronę spodni, tuż za krawędzią wszycia pierwszej części zamka (3 zdj.).
A to dlatego, aby potem w dalszym wszyciu i w noszeniu spodni - tego zamka nie było, zbyt mocno widać na zewnątrz - patrząc na spodnie.

3.

-opis 3 zdjęcia;
Odwracamy spodnie na lewą stronę i łapiemy zapas rozporka, prawej nogawki z zamkiem
i przyszywamy drugą połowę zapiętego zamka, - tylko do zapasu prawej strony (1 zdj.).
Jak mamy spodnie sportowe, to należałoby przełożyć szew, pod zamkiem na prawą stronę (2 zdj.)-
jeśli chcemy go potem, po prawej stronie przestebnować, przeszyć (jak w dżinsach).
Lub zostawić rozłożony - spodnie wizytowe. Te spodnie są, jak dzinsy - więc przekładam
i przypinam szew po skosie, jego lewą część, na prawą - szwy razem.  Układam po skosie, aby szew
nie ciągnął i nie skręcał się - nie przecinam tego krótkiego odcinka szwa (aby potem nie pruł się, materiał w praniu). Odwracam na prawą stronę spodnie i przeszywam listwę z zamkiem, w odległości od środka spodni 2,5 cm do 3cm. Pomagając sobie taką wyrysowaną linijką lub zaznaczam mydełkiem linię - po której szyję. 
Nie rysujemy kredą po materiale, bo igła szyjąc może zrobić dziurę w materiale.
W ten sposób, ostatecznie mocujemy zamek ze spodniami.
Tak mamy przygotowane spodnie do wszycia zwykłego paska. Natomiast jeśli chcemy, pasek odszyty 
od wewnątrz, to nie robimy ostatniej operacji - tylko fastrygujemy zamek po prawej stronie spodni, aby móc je przymierzyć i sprawdzić czy dobrze się układają. Bo przy przyszywaniu paska, tą zakładkę rozporka będziemy odwracać, więc musielibyśmy ścieg spruć.

4.

Tak przygotowuję sobie odszycie paska do spodni. W formie, składam zaszewki, zaznaczam kontury, dodaję zapasy szwów bocznych i szerokość odszycia paska. Chyba, że mamy gotowe w danym modelu.
 5.

-opis 5 zdjęcia gł.;
Zanim zszyjemy części odszycia paska, to sprawdźmy poszczególne elementy ze spodniami.
Teraz ustalamy szerokość i długość. Pasek musi być zawsze trochę węższy od spodni (ok. 0,5 cm
na połowie spodni, gdyż przyszywając pasek ze spodniami, materiał - rozciąga się trochę). Jeśli mamy rozciągliwy materiał lub cienki, to podklejamy części paska włókniną - dla wzmocnienia i usztywnienia.
Wtedy pasek trzyma w ryzach spodnie.
W miarze, sprawdzamy podkrój talii spodni, aby była równa i płynna linia. Wystarczy wtedy tylko, przyłożyć pasek i szyć według niej. Możemy także, przeszyć górę spodni luźnym ściegiem na odległość szwa - aby potem materiał, nie rozciągał nam się podczas szycia.
Lewa strona paska, jest dłuższa od prawej - o zakładkę, do której jest przyszyty zamek.
Pasek podklejony i obrzucony dołem, przykładamy do spodni i przypinamy na bokach
i środku tyłu.
 6.

-opis 6-głównego zdjęcia;
Ale zaczynamy przyszywać pasek od prawej strony spodni-"wewnętrzna strona". Przykładając  pasek do listwy z zamkiem - prawa do prawej (1 zdj. tylko zapas szwu schowany do środka) -przyszyć jak w 3 zdj. - do listwy - odwracamy i składamy na środkowej linii rozporka - kładąc pasek na prawej stronie spodni - jak poniżej 7. zdj główne - zdj1. Dlatego zostawiliśmy nie przeszytą listwę zamka, aby móc ją swobodnie teraz odwrócić z paskiem. Odszywamy kawałek paska z listwą, po stronie spodni. Wracamy do lewej strony spodni - aby zacząć zszywać pasek ze spodniami - po pasku (strona włókniny), a nie po spodniach. Wtedy maszyna, dodatkowo pomaga nam wdać materiał -ząbkami.

 7.

Dodatkowe zdjęcie, dla rozeznania - gotowa prawa strona paska - bez numeracji, aby wam
się nie myliło. 8.

-opis 8 głównego zdjęcia; Góra - lewa i prawa strona spodni:  przyszyty pasek wokół spodni,
z odszytym paskiem z prawej strony spodni z listwą zamka - przestebnowany, przeszyty brzegiem pasek. 
Jeśli mamy mocno strzępiący materiał, to zanim pasek przestebnujemy brzegiem  - możemy szwy obrzucić szerszym ściegiem zygzakowym. Aby potem w użytkowaniu, nitki nie wychodziły z pod paska.
Ostatnie 3 zdj. pokazuje, pierwszy sposób wykończenia lewej strony paska, od wewnątrz. Na pasku
z lewej strony spodni, zakładamy zapas szwu, do środka a następnie kładziemy go, w dół na spodnie. Przypinamy na linii szycia podkładki zamka, aby móc go potem przyszyć ręcznie - ściegiem krytym.

9.

Dziewiąte zdjęcie pokazuje, drugi sposób wykończenia paska. Mając przyszyty pasek do spodni, przestebnowany górą - odwracamy spodnie na prawą stronę - przekładamy listwę zamka (z lewej strony spodni)- na prawą stronę 2 zdj.- a pasek kładziemy w dół, na listwę zamka.
Równo układamy, zapas szwu wzdłuż listwy.

 10.

Odwracamy na lewą stronę spodnie i przeszywamy bok paska, na linii szycia listwy zamka 1-2 zdj.
Trzecie, pokazuje pierwszy sposób odszycia paska. Taka jest różnica, w tych dwóch sposobach.
Ściąć rogi szwów, nie za daleko-aby po wywróceniu nie było dziury.

11.

Jedenaste zdjęcie, pokazuje odszyty górą pasek. Na 2 zdj.- po odszyciu końcówki paska, chowajmy same rogi i zamocujmy nitką, aby nie wychodziły nam  - poza pasek w spodniach. Zdj.3 - pokazuje zamocowanie na samym dole, obydwóch listw zamka razem - jak w dżinsach - może być mocowane na lewej stronie spodni lub prawej na dł.1 cm.

12.

-opis 12 zdj.
Przestebnowany pasek, szpilkujemy na głównych odcinkach paska - boki, tył, zaszewki - zdj 2.
Szpilkując, sprawdzamy obwód całego paska - czy nam się zgadza. Stebnujemy zamek po prawej stronie spodni - od środka 2,5 cm. Następnie mocujemy pasek, na wszystkich szwach w rowku,
na odległość od brzegu paska 1cm.- na długość 2 cm - mocujemy ścieg i przeciągamy nitki na lewą stronę - zawiązujemy  lub ucinamy.

13.

Żeby ładnie wyglądało po lewej stronie, zawiązane nitki nakładamy na igłę - wbijamy w ścieg w środek paska i wyciągamy igłę ciągnąc nitkę, aby zawiązany węzełek z nitek, wszedł w materiał do środka.
Resztę nitki ucinamy. Powinno być estetycznie. Ten sposób łączenia nici, może być wykorzystany na stebnowanych cięciach, aby nie było widać przerwanej nitki i grubego przeszycia łączonej nici.

14.

Powyżej zdjęcie 14-te pokazuje wykończenie paska prawej i lewej jego strony. A także wszyty krótszy zamek, jeśli ktoś wybierze taką opcję. Zapięcie nad zamkiem.

15.

Różne zapięcia: zapięcie od spodu na listwie, zapięcie nad zamkiem lub z wszytą tasiemką w bok paska, gdy nie ma listwy zamkowej. Ten rodzaj zapięcia, zastosowałam w spódnicy - wszywając kryty zamek.

Wiem, że istny tasiemiec z tego posta.
Dajcie znać, gdybym pomyliła jakieś kwestie w opisie.
Przekazuję, dla uczących się szycia. Życzę powodzenia :)
Pozdrawiam - Halina.

8 komentarzy:

 1. Post bardzo dokładny, przydatny dla tych co szyją, ja chyba jakieś antytalencie w szyciu, nie lubię a ja robię tylko to co lubię i robię z przyjemnością...pozdrawiam Halinko serdecznie, buziaki posyłam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Basiu :) Dobrze, że możesz robić to co lubisz. Ja lubię szyć, choć czasu na nie mam bardzo mało teraz. A post dla szyjąc opublikowałam, może komuś ułatwi szycie spodni. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyda się, oj przyda :) może w końcu się odważę zrobić coś bardziej skomplikowanego

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję :) Na pewno dasz radę, to tylko skomplikowanie zawsze wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubiłam kiedyś szyć, ale pewne "operacje" mnie przerastały...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można by rzec, że szycie jest proste - ale różnie z tym bywa. Nauczyć się szycia można - choć przyznać trzeba, że cierpliwość także trzeba mieć. Bo są operacje, które mogą nam wiele kłopotu sprawić. Od materiałów też wiele zależy :)

   Usuń
 6. Lubiłam kiedyś szyć, ale pewne "operacje" mnie przerastały...

  OdpowiedzUsuń